Založ si blog

USA: impérium na kolenách?

Pred nedávnom sme boli svedkami historického momentu: Čína uverejnila správu o stave ľudských práv v Spojených štátoch amerických. Dlhé roky bola Čína kritizovaná, od OSN až po myriadu euro-amerických neziskoviek za to, ako nedodržiava ľudské práva, ako nehumánne sa správa k svojim obyvateľom a menšinám, aká je barbarská a morálne zakrpatená.

Teraz čínska diplomacia vracia úder a je to úder, ktorý prichádza v príhodne načasovanej chvíli. Správa dokonca zaujala aj amerických disidentov a nezávislých investigatívnych žurnalistov, ktorí upozorňujú na skutočnosť, že ju nemožno len tak jednoducho odbiť ako produkt čínskej propagandy.

Naše hlavné médiá si, ako tradične, vôbec nevšimli, že takýto dokument vyšiel. Nedopočujete sa o ňom v žiadnej televízii ani v rádiu. Neprečítate si o ňom múdre komentáre v mienkotvorných novinách. A to aj napriek tomu, že ide o vysoko kvalitnú a z metodologického hľadiska objektívnu štúdiu, ktorá vychádza výlučne z verejne dostupných amerických zdrojov, či už vládnych inštitúcií, alebo nezávislých organizácií, akými sú napríklad Pew Research Center, Center for American Progress, Federal Bureau of Investigation, US Census Bureau atď. Správa je rozdelená do jedenástich tematických celkov, ktoré mapujú problematiku (1) násilia spôsobeného legálnou držbou strelných zbraní, (2) skorumpovaného mechanizmu financovania volebných kampaní, (3) polarizácie bohatstva a príjmovej nerovnosti, (4) hladu, (5) rasizmu a (6) náboženskej neznášanlivosti, (7) nerovného postavenia žien v spoločnosti, (8) detskej chudoby a (9) chudoby starých ľudí, ďalej tiež (10) problémy s prisťahovalcami a imigráciou a (11) agresívnu zahraničnú politiku. USA ani zďaleka nie sú takou krajinou slobody, radosti a dokonalosti, v akej ich propagandistická mašinéria západných mienkotvorných médií a zábavného priemyselného komplexu vykresľuje.

Celú správu možno čítať v dvoch kritických rovinách – v rovine kritiky vnútorných pomerov v USA a v rovine kritiky zahraničnej politiky USA.

Znakom vnútornej krízy sú štatistiky tvoriace jadro vyššie uvedených bodov čínskej správy. USA predstavuje najviac vyzbrojený štát spomedzi všetkých moderných a vyspelých krajín sveta. V priemere tam na 100 obyvateľov pripadá viac než 120 strelných zbraní. V roku 2018 bolo v USA zaznamenaných celkovo 1 206 836 násilných zločinov, vrátane 16 214 vrážd*. V priemere je v USA každých 15 minút zabitý strelnou zbraňou jeden nevinný človek. Ak si k tomu pridáme ďalšie štatistiky, dostaneme obraz krajiny, ktorá sa nachádza na pokraji občianskej vojny a celkového spoločenského rozvratu: viac než 39 000 000 ľudí žije v chudobe, z čoho 5 500 000 ľudí je vo veku nad 59 rokov a nemá dostatočný prísun potravín; 12 800 000 z tejto masy chudákov predstavujú deti, ktoré nevedia, kedy najbližšie dostanú teplé jedlo a kde budú najbližšiu noc prespávať. Najbohatších 10% domácností vlastní 75% majetku všetkých domácností. Len v Los Angelskom okrese žije viac než 58 000 bezdomovcov, pričom niektoré mestá, ako napríklad West Palm Beach vo Floride riešia tento problém tak, že bezdomovcov vyhadzujú zo svojich štvrtí nehumánnym spôsobom – vo večerných hodinách im púšťajú dookola neznesiteľné zvukové frekvencie a znemožňujú im tak spánok. V dôsledku chudoby až 65 miliónov Američanov nevyhľadáva zdravotnícku starostlivosť, pretože si ju jednoducho nemôže finančne dovoliť.

Čo sa týka vonkajších prejavov krízy impéria, Čína v podstate len tlmočí staršiu kritiku USA, ktorú nachádzame u viacerých popredných vysokoškolských profesorov a odborných analytikov. Ideológia liberalizmu a ľudských práv je Američanmi a ich spojencami len mocenským nástrojom, ktorý pomáha euro-americkému korporátnemu komplexu udržiavať dominanciu nad suverénnymi národnými štátmi a ich ekonomikami. Heslá ako „sloboda“, „voľný trh“, „ľudské práva“ nie sú ničím iným, než len prázdnymi frázami, pomocou ktorých USA démonizujú svojich geopolitických protivníkov. Štáty a vlády, ktoré sa nechcú poddať diktátu laissez-faire a vpustiť do svojej ekonomiky korporátnych dravcov, označujú Američania a ich spojenci za tyranov, autokratov, nepriateľov demokracie a tým pádom – nakoľko je demokracia najvnútornejším vyjadrením ľudskej prirodzenosti –  aj za nepriateľov celého ľudstva. Robia to preto, aby mohli obsadiť ich národné trhy, odčerpávať prírodné bohatstvo a zneužívať lacnú pracovnú silu. V poslednej dobe sme svedkami toho, že Amerika má stále väčšie a väčšie problémy efektívne udržiavať tento vykorisťovateľský systém zahraničnej politiky. Jej spojenci sa stávajú značne nespoľahlivými a skôr než v legitímne zvolených vládach hľadá prezident Trump podporu u autokratických režimov a notoricky známych teroristických skupín (Saudská Arábia, Taliban, Severná Kórea, sýrske oslobodzovacie hnutia). Taktiky a metódy, ktoré USA v zahraničnej politike využíva, sú v priamom rozpore s medzinárodným právom – celá čínska správa sa začína citovaním slov Mikea Pompea: „podvádzali sme, klamali sme, kradli sme…“. Ak by boli inštitúcie medzinárodného práva funkčné, čelní predstavitelia ozbrojených síl USA by boli súdení za viaceré vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Zamyslime sa nad tým, čo z tejto PRAVDY o tom, ako impérium reálne funguje, vyplýva v súčasnosti. Od vypuknutia netopierej chrípky sa impérium každým dňom viac a viac potáca. Ak sa severná Amerika stane epicentrom pandémie, ďalších prezidentských volieb – v ktorých mimochodom kandidujú polodementní starci – sa už nemusí impérium vôbec dožiť. Situácia je zrelá na občiansku vojnu – rozvrátený zdravotnícky systém, nechránené najcitlivejšie vrstvy spoločnosti, milióny ožobračeného obyvateľstva a po zuby ozbrojené masy fanatikov predstavujú najväčšie trhliny systému. Masívne injekcie na záchranu ekonomiky, ktorými impérium dotuje jeho centrálna banka, majú zatiaľ veľmi neistý prínos. V blízkom čase sa ukáže, či dokážu aj niečo viac, než len na krátku dobu oddialiť to, čo je nevyhnutné.

A my sa zatiaľ môžme radovať, že vládu v SR prebrali americkí slalomári, kolaboranti tohto zločineckého režimu, ktorí bez mihnutia oka začnú ožobračovať vlastné obyvateľstvo, ak si to ich chlebodarca začne vyžadovať. Keď odídu zo Slovenska veľké korporácie a zanechajú po sebe tisíce nezamestnaných ľudí bez úspor a bez striech nad hlavami, keď zahraničné banky stiahnu rolety a vyprázdnia bankomaty, keď nás zahraniční operátori odstrihnú od sietí a dát, na koho sa obrátime, kto nám pomôže? Dávajme si pozor, aby terajšia vláda nebola našou poslednou legitímne zvolenou vládou, a aby sa pod rúškom ochrany pred netopierou chrípkou pomaly, zadnými vrátkami, nevlúdila do krajiny autokracia a tyrania – keď impérium pokrytectva padne a odhalí svoju pravú tvár.

 

*Číňania sem zarátali nielen vraždy jednotlivcov, ale aj vraždy masové – v školách, nákupných centrách atď. Preto to tomu tajtrlíkovi v komentároch nesedí (pozn. autora).

Prvoaprílový premiér

01.04.2020

Dnešným dňom zažila republika najväčšie oslavy 1. apríla od svojho vzniku. Národ zabával sám veľký premiér. Najprv sme sa smiali, potom sme sa od smiechu váľali po podlahe a nakoniec, keď eufória pominula, sme sa aj usedavo rozplakali. Veď posúďte sami: Vtip: BLACKOUT Premiér chce zaviesť BLACKOUT. Jeho argumentácia bola ako vystrihnutá zo starých [...]

Rozprávka o premiérovi Néviem

29.03.2020

Milé deti, rozpovieme vám jednu rozprávku o človeku, ktorý si myslel, že vie všetko. Prezývali ho Vševedko. Vševedko vedel vždy všetko vysvetliť. Boli ste chudobní? Vysvetlil vám, že v krajinke žije hrozná červená Chobotnica, ktorá žere nielen vaše peniaze, ale dokonca aj nevinných ľudí. Boli ste chorí? Vysvetlil vám, že v krajine žije akási hrozná [...]

Prečo pán premiér odmieta návrh na zníženie poslaneckých platov?

24.03.2020

Dnes sme mali opäť raz perfektnú príležitosť v priamom prenose sledovať morálny charakter nášho nového premiéra. Zase sa zaskvel a všetkých presvedčil, prečo je práve a jedine on ten správny muž na správnom mieste v správnom čase. Jedna pani novinárka, podľa hlasu zjavne mladé žieňa, ktoré ešte nevie, kde je jej miesto, sa ho na tlačovke opýtala [...]

požiar, hazz

Takmer 30 hasičov zasahuje pri požiari senníka v obci Závod

04.04.2020 21:37

Požiar podľa nej zachvátil veľkokapacitný senník, v ktorom sa nachádzajú približne dve tony sena v balíkoch.

Belgium New Commission

Šefčovič: EÚ pomôže. So Slovenskom by som nerobil experimenty

04.04.2020 18:40

EÚ podľa Šefčoviča využije každé euro na boj s koronakrízou, na naštartovanie ekonomiky a na zachovaním zamestnanosti.

Vírus / Lekár / Lekári /

Ohrozenie koronavírusom cíti podľa prieskumu 82 percent Slovákov

04.04.2020 17:35

V niektorých preventívnych opatreniach začali ľudia podľa prieskumu poľavovať.

Ide o pravdu, Šoth

Ide o pravdu s prezidentom asociácie súkromných lekárov Mariánom Šóthom

04.04.2020 15:00

Ambulancie v krízovom režime bojujú o prežitie, ako sa to dotkne pacientov? V relácii Ide o pravdu o tom hovorí prezident asociácie súkromných lekárov MUDr. Marián Šóth.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 79547x
Priemerná čítanosť článkov: 19887x

Autor blogu

Kategórie