Založ si blog

Drogy

V poslednom desaťročí sa pomaly ale isto začína zdvíhať opona, ktorá zahalila vedecké výskumy látok MDMA, LSD, DMT a psylocybínu (extáza, trip, ayuhasca a lysohlávky, resp. iné halucinogénne huby). Pôvodný výskum, ktorý bol de facto ukončený v 70-tych rokoch minulého storočia, naznačoval, že tieto psychoaktívne substancie môžu mať významný terapeutický efekt na  depresiu a s ňou súvisiace duševné poruchy (PTSD, autizmus). Nové výskumy však poukazujú na to, že potenciál týchto látok je omnoho väčší. Psychoaktívne látky údajne spôsobujú zmeny oscilačnej aktivity mozgu tým, že aktivizujú tzv. serotonín 2A (5-HT2A) receptory. Aktivita mozgu počas intoxikácie pozitívne reguluje dobu prežitia neurónov, diferenciáciu a synaptickú plasticitu, ako aj schopnosť vytvárať nové neurónové prepojenia v mozgu.

Serotonínové receptory nie sú limitované len na centrálnu nervovú sústavu. Podľa najnovších výskumov sa podieľajú tiež na redukcii zápalových procesov v celom organizme. Zápalové procesy… Čo všetko je ale zápal? Rakovina je zápal (to naznačujú štúdie “Cancer-related inflammation, the seventh hallmark of cancer: links to genetic instability” (Carcinogenesis 2009, 1073-1081); Trauma and Inflammation (Holland-Frei Cancer Medicine, 2000; Interaction of Tumor Cells with microenvironment (Cell Communication and Signaling 2011, 9 (18) atd. atd., argumentov by sa našlo mnoho…) Krohnova choroba. Astma. Artritída. Zápal, veď to je vlastne synonymum pre chorobu ako takú.

Tomuto výskumu sa venuje dostatočné množstvo bádateľov na viacerých popredných univerzitách, počnúc Zürichom až po John Hopkins University. A viete, na čo sa títo bádatelia sťažujú? Že ich výskum nedostáva dostatočnú finančnú podporu. Že nedostávajú granty. Inými slovami, spoločnosť, alebo tie elementy, ktoré majú v rukách kapitálové prostriedky, nemajú záujem na tom, aby sa skúmali účinné nové liečivá na prakticky akékoľvek choroby.

V tom nemusí byť nevyhnutne žiadna konšpirácia, môže ísť o bežný vedecký predsudok a my jednoducho môžeme stáť na prahu novej vedeckej paradigmy (aspoň v medicíne). Výskum je doposiaľ počiatočný, pravdou zostáva, že mnohé závery sú odvodené z pokusov na potkaních, nie ľudských mozgoch. Avšak o tom, že drogy liečia, by sa nemalo vo vedomostnej spoločnosti ďalej pochybovať, nemali by sme zatvárať oči pred drogami ako strašiakmi, ale pokúsiť sa ich legalizovať. Všetky, aj heroin, ktorý bol na počiatku storočia skutočnou panaceou a dnes zostáva najvýznamnejšou látkou používanou pri terminálnych stavov pacienta. Nie je pravdou, že opiáty nemajú iné zdravotné benefity. Zdá sa však, že nikto tieto vlastnosti neskúma, pretože sa to jednoducho “nepatrí”.

Opovrhnutiahodný obraz stroskotaného feťáka, ktorý príde každému “slušnému” človeku na myseľ hneď ako započuje slovo “droga”, je presne ten typ predsudku, ktorý má nedostatočne informovaný človek. Len hlupák alebo človek, ktorý s alkoholom nikdy neprišiel do kontaktu, by chcel zakázať túto drogu preto, lebo existuje pomerne významné percento alkoholikov. A opäť – len hlupák bude chcieť zakazovať všetky drogy len preto, lebo existujú slabé indivídua, ktorým drogy ničia život. Sancta simplicitas!

 

 

 

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/50209/title/Decoding-the-Tripping-Brain/

 

Could a Form of Ecstasy Fight Cancer?

Ideálny ľavicový intelektuál

22.06.2017

Ľuboš: Robo, gratulujem ti, tá dohoda s Európskou Úniou, v ktorej sme sa zaviazali prispieť našim dielom do rodiny Novej európskej armády, je brilantná. Vieš, vždy som hlásal potrebu bližšieho viac »

Pozdrav slovenským intelektuálom

05.01.2017

Pozdravujem slovenských intelektuálov, vyznávajúcich tie „správne hodnoty“, ktorí horlia za demokraciu, komunizmus, socializmus, za národ, jednoducho za slobodu a spravodlivosť; ktorí bojujú viac »

porošenko, ukrajina, vojaci

Ukrajinská armáda hľadá nových vojakov v baroch či kaviarňach

19.11.2017 07:00

Podľa ľvovského gubernátora nočné ukrajinské podniky navštevuje "zlatá mládež", ktorá by "najprv mala slúžiť vo vojsku a až potom sa baviť".

gabriel

Saudská Arábia stiahla svojho veľvyslanca z Nemecka

18.11.2017 21:01

Rezort diplomacie tiež uviedol, že nemecký veľvyslanec v Rijáde obdrží protestnú nótu.

volkswagen, emisie, pokuta, USA

Volkswagen chce byť svetovou jednotkou v elektrickej mobilite

18.11.2017 21:00

Najväčšia európska automobilka Volkswagen investuje do konca roka 2022 do elektromobilov a služieb novej mobility 34 miliárd eur.

Beata Szydlová

Kyjev si predvolal poľského veľvyslanca, spor medzi susedmi graduje

18.11.2017 20:47

Medzi oboma už dlhšiu dobu susednými krajinami stúpa napätie kvôli vzájomným historickým krivdám.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2963x
Priemerná čítanosť článkov: 988x

Autor blogu

Kategórie