Založ si blog

Drogy

V poslednom desaťročí sa pomaly ale isto začína zdvíhať opona, ktorá zahalila vedecké výskumy látok MDMA, LSD, DMT a psylocybínu (extáza, trip, ayuhasca a lysohlávky, resp. iné halucinogénne huby). Pôvodný výskum, ktorý bol de facto ukončený v 70-tych rokoch minulého storočia, naznačoval, že tieto psychoaktívne substancie môžu mať významný terapeutický efekt na  depresiu a s ňou súvisiace duševné poruchy (PTSD, autizmus). Nové výskumy však poukazujú na to, že potenciál týchto látok je omnoho väčší. Psychoaktívne látky údajne spôsobujú zmeny oscilačnej aktivity mozgu tým, že aktivizujú tzv. serotonín 2A (5-HT2A) receptory. Aktivita mozgu počas intoxikácie pozitívne reguluje dobu prežitia neurónov, diferenciáciu a synaptickú plasticitu, ako aj schopnosť vytvárať nové neurónové prepojenia v mozgu.

Serotonínové receptory nie sú limitované len na centrálnu nervovú sústavu. Podľa najnovších výskumov sa podieľajú tiež na redukcii zápalových procesov v celom organizme. Zápalové procesy… Čo všetko je ale zápal? Rakovina je zápal (to naznačujú štúdie „Cancer-related inflammation, the seventh hallmark of cancer: links to genetic instability“ (Carcinogenesis 2009, 1073-1081); Trauma and Inflammation (Holland-Frei Cancer Medicine, 2000; Interaction of Tumor Cells with microenvironment (Cell Communication and Signaling 2011, 9 (18) atd. atd., argumentov by sa našlo mnoho…) Krohnova choroba. Astma. Artritída. Zápal, veď to je vlastne synonymum pre chorobu ako takú.

Tomuto výskumu sa venuje dostatočné množstvo bádateľov na viacerých popredných univerzitách, počnúc Zürichom až po John Hopkins University. A viete, na čo sa títo bádatelia sťažujú? Že ich výskum nedostáva dostatočnú finančnú podporu. Že nedostávajú granty. Inými slovami, spoločnosť, alebo tie elementy, ktoré majú v rukách kapitálové prostriedky, nemajú záujem na tom, aby sa skúmali účinné nové liečivá na prakticky akékoľvek choroby.

V tom nemusí byť nevyhnutne žiadna konšpirácia, môže ísť o bežný vedecký predsudok a my jednoducho môžeme stáť na prahu novej vedeckej paradigmy (aspoň v medicíne). Výskum je doposiaľ počiatočný, pravdou zostáva, že mnohé závery sú odvodené z pokusov na potkaních, nie ľudských mozgoch. Avšak o tom, že drogy liečia, by sa nemalo vo vedomostnej spoločnosti ďalej pochybovať, nemali by sme zatvárať oči pred drogami ako strašiakmi, ale pokúsiť sa ich legalizovať. Všetky, aj heroin, ktorý bol na počiatku storočia skutočnou panaceou a dnes zostáva najvýznamnejšou látkou používanou pri terminálnych stavov pacienta. Nie je pravdou, že opiáty nemajú iné zdravotné benefity. Zdá sa však, že nikto tieto vlastnosti neskúma, pretože sa to jednoducho „nepatrí“.

Opovrhnutiahodný obraz stroskotaného feťáka, ktorý príde každému „slušnému“ človeku na myseľ hneď ako započuje slovo „droga“, je presne ten typ predsudku, ktorý má nedostatočne informovaný človek. Len hlupák alebo človek, ktorý s alkoholom nikdy neprišiel do kontaktu, by chcel zakázať túto drogu preto, lebo existuje pomerne významné percento alkoholikov. A opäť – len hlupák bude chcieť zakazovať všetky drogy len preto, lebo existujú slabé indivídua, ktorým drogy ničia život. Sancta simplicitas!

 

 

 

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/50209/title/Decoding-the-Tripping-Brain/

 

Could a Form of Ecstasy Fight Cancer?

Ideálny ľavicový intelektuál

22.06.2017

Ľuboš: Robo, gratulujem ti, tá dohoda s Európskou Úniou, v ktorej sme sa zaviazali prispieť našim dielom do rodiny Novej európskej armády, je brilantná. Vieš, vždy som hlásal potrebu bližšieho viac »

Pozdrav slovenským intelektuálom

05.01.2017

Pozdravujem slovenských intelektuálov, vyznávajúcich tie „správne hodnoty“, ktorí horlia za demokraciu, komunizmus, socializmus, za národ, jednoducho za slobodu a spravodlivosť; ktorí bojujú viac »

jasna, stromy, kalamita, vietor

SHMÚ varuje v oblasti Tatier pred orkánom

23.09.2018 13:39

V okolí Vysokých a Nízkych Tatier sa v noci z nedele na pondelok poriadne rozfúka.

Obete znásilnenia trpia zbytočne dvakrát

V Iráne popravili deväť mužov odsúdených za znásilnenie ženy

23.09.2018 13:04

Irán je na prvých miestach v rebríčku krajín vykonávajúcich absolútny trest.

mayová

Mayová údajne tajne pripravuje predčasné voľby

23.09.2018 12:11

Nespokojnosť s politikou Mayovej rastie nielen v tábore labouristickej opozície, ale aj v radoch jej Konzervatívnej strany.

nemocnica, rascochy,

Účet za novú univerzitnú nemocnicu? Takmer 350 miliónov eur

23.09.2018 11:59

Súčasťou projektu bude vybudovanie nemocnice Rázsochy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3579x
Priemerná čítanosť článkov: 1193x

Autor blogu

Kategórie