Založ si blog

Drogy

V poslednom desaťročí sa pomaly ale isto začína zdvíhať opona, ktorá zahalila vedecké výskumy látok MDMA, LSD, DMT a psylocybínu (extáza, trip, ayuhasca a lysohlávky, resp. iné halucinogénne huby). Pôvodný výskum, ktorý bol de facto ukončený v 70-tych rokoch minulého storočia, naznačoval, že tieto psychoaktívne substancie môžu mať významný terapeutický efekt na  depresiu a s ňou súvisiace duševné poruchy (PTSD, autizmus). Nové výskumy však poukazujú na to, že potenciál týchto látok je omnoho väčší. Psychoaktívne látky údajne spôsobujú zmeny oscilačnej aktivity mozgu tým, že aktivizujú tzv. serotonín 2A (5-HT2A) receptory. Aktivita mozgu počas intoxikácie pozitívne reguluje dobu prežitia neurónov, diferenciáciu a synaptickú plasticitu, ako aj schopnosť vytvárať nové neurónové prepojenia v mozgu.

Serotonínové receptory nie sú limitované len na centrálnu nervovú sústavu. Podľa najnovších výskumov sa podieľajú tiež na redukcii zápalových procesov v celom organizme. Zápalové procesy… Čo všetko je ale zápal? Rakovina je zápal (to naznačujú štúdie „Cancer-related inflammation, the seventh hallmark of cancer: links to genetic instability“ (Carcinogenesis 2009, 1073-1081); Trauma and Inflammation (Holland-Frei Cancer Medicine, 2000; Interaction of Tumor Cells with microenvironment (Cell Communication and Signaling 2011, 9 (18) atd. atd., argumentov by sa našlo mnoho…) Krohnova choroba. Astma. Artritída. Zápal, veď to je vlastne synonymum pre chorobu ako takú.

Tomuto výskumu sa venuje dostatočné množstvo bádateľov na viacerých popredných univerzitách, počnúc Zürichom až po John Hopkins University. A viete, na čo sa títo bádatelia sťažujú? Že ich výskum nedostáva dostatočnú finančnú podporu. Že nedostávajú granty. Inými slovami, spoločnosť, alebo tie elementy, ktoré majú v rukách kapitálové prostriedky, nemajú záujem na tom, aby sa skúmali účinné nové liečivá na prakticky akékoľvek choroby.

V tom nemusí byť nevyhnutne žiadna konšpirácia, môže ísť o bežný vedecký predsudok a my jednoducho môžeme stáť na prahu novej vedeckej paradigmy (aspoň v medicíne). Výskum je doposiaľ počiatočný, pravdou zostáva, že mnohé závery sú odvodené z pokusov na potkaních, nie ľudských mozgoch. Avšak o tom, že drogy liečia, by sa nemalo vo vedomostnej spoločnosti ďalej pochybovať, nemali by sme zatvárať oči pred drogami ako strašiakmi, ale pokúsiť sa ich legalizovať. Všetky, aj heroin, ktorý bol na počiatku storočia skutočnou panaceou a dnes zostáva najvýznamnejšou látkou používanou pri terminálnych stavov pacienta. Nie je pravdou, že opiáty nemajú iné zdravotné benefity. Zdá sa však, že nikto tieto vlastnosti neskúma, pretože sa to jednoducho „nepatrí“.

Opovrhnutiahodný obraz stroskotaného feťáka, ktorý príde každému „slušnému“ človeku na myseľ hneď ako započuje slovo „droga“, je presne ten typ predsudku, ktorý má nedostatočne informovaný človek. Len hlupák alebo človek, ktorý s alkoholom nikdy neprišiel do kontaktu, by chcel zakázať túto drogu preto, lebo existuje pomerne významné percento alkoholikov. A opäť – len hlupák bude chcieť zakazovať všetky drogy len preto, lebo existujú slabé indivídua, ktorým drogy ničia život. Sancta simplicitas!

 

 

 

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/50209/title/Decoding-the-Tripping-Brain/

 

Could a Form of Ecstasy Fight Cancer?

Ideálny ľavicový intelektuál

22.06.2017

Ľuboš: Robo, gratulujem ti, tá dohoda s Európskou Úniou, v ktorej sme sa zaviazali prispieť našim dielom do rodiny Novej európskej armády, je brilantná. Vieš, vždy som hlásal potrebu bližšieho viac »

Pozdrav slovenským intelektuálom

05.01.2017

Pozdravujem slovenských intelektuálov, vyznávajúcich tie „správne hodnoty“, ktorí horlia za demokraciu, komunizmus, socializmus, za národ, jednoducho za slobodu a spravodlivosť; ktorí bojujú viac »

Vladimir Putin

Ruské prezidentské voľby odštartovali na Ďalekom východe

17.03.2018 22:07

Na ruskom Ďalekom východe sa v sobotu večer o 21.00 h SEČ (08.00 h miestneho času) začali prezidentské voľby.

Afrín Protest Sýria

Tisícky Kurdov protestovali v Nemecku proti ofenzíve Turecka v Afríne

17.03.2018 21:14

Demonštrácia v Hannoveri prebiehala v pokojnej atmosfére a došlo na nej len k menším potýčkam medzi protestujúcimi a políciou.

ghuta, syria, damask

Sýrske vládne sily dobyli dôležité mesto v obliehanej východnej Ghúte

17.03.2018 19:38

Sýrske vládne sily dobyli dôležité mesto v obliehanej oblasti východná Ghúta pri metropole Damask.

Za slušné Slovensko v Bratislave

Raši rešpektuje právo zhromažďovať sa, Kollár hovorí, že ľudia sa nedajú oklamať

17.03.2018 18:47

Podpredseda SNS Jaroslav Paška tvrdí, že nepokoj v spoločnosti sa snaží využiť opozícia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3247x
Priemerná čítanosť článkov: 1082x

Autor blogu

Kategórie